Bez Barier i bez granic! – relacja z Europejskiego SuperPucharu Bez Barier


Europejski SuperPuchar Bez Barier był wydarzeniem, które nie tylko przyniosło radość i emocje związane ze sportem, ale również podniosło na duchu wszystkich obecnych i świadków wydarzenia. To niezwykłe wydarzenie odbyło się w dniach 7-8 grudnia w hali sportowej OSiR Włochy w Warszawie, stając się pierwszym międzynarodowym turniejem w historii naszego ruchu Futsal Bez Barier, skupiającym drużyny reprezentujące różne kraje oraz zawodników z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi z całej Europy.

Początek turnieju był pełen dynamizmu i sportowych emocji. Reprezentacja Polski Futsal Bez Barier rozpoczęła z impetem, imponująco pokonując drużynę Olimpiady Specjalne z Ukrainy wynikiem 10:3. Ich determinacja, zgranie i umiejętności były znakomite, co pozwoliło im dominować przez większość meczu. Kolejne spotkanie było bardziej wyrównane, jednak drużyna Insuperabili z Włoch odniosła zasłużone zwycięstwo nad drużyną Fundació FC Barcelona wynikiem 4:1, prezentując solidną grę zarówno pod względem technicznym, jak i taktycznym.

Trzeci mecz, pomiędzy Insuperabili a Polską, był niezwykle zacięty i emocjonujący. Włosi wygrali niesamowicie wyrównane starcie 1:0, choć oba zespoły miały swoje szanse na zdobycie gola i przechylenie szali zwycięstwa na swoją stronę. W czwartym spotkaniu FC Barcelona wykazała swoją siłę, pokonując drużynę z Ukrainy 8:1.

Drugiego dnia turnieju emocje sięgały zenitu. Insuperabili kontynuowali swoją imponującą passę, wygrywając z Ukrainą 9:1. To zwycięstwo dało im triumf w całych rozgrywkach (czym zapewne wprawili w radość swojego ambasadora Giorgio Chielliniego). Polska drużyna podniosła się po porażce i z dużym zaangażowaniem zwyciężyła z FC Barcelona wynikiem 2:1, co zapewniło im srebrny medal. Najniższy stopień podium przypadł natomiast Katalończykom.

Nie tylko same mecze, prowadzone przez wybitnego sędziego międzynarodowego Damiana Grabowskiego, stanowiły o wyjątkowości tego turnieju. Organizatorzy zadbalili o wiele wydarzeń towarzyszących, takich jak trening integracyjny, pojedynek sztabów czy licytacje charytatywne na rzecz Witka Serwackiego. Dodatkowo, kluczowymi punktami programu były mecze pomiędzy Klubem Wybitnego Reprezentanta (w składzie którego znaleźli się: Radosław Majdan, Krzysztof Figaszewski, Dariusz Dźwigała, Tomasz Kłos i kapitan Dariusz Dziekanowski), Reprezentacją Dziennikarzy (z Grzegorzem “Gaborem” Jędrzejewskim, Mariuszem Walkiewiczem, Patrykiem Bieńkowskim, Michałem Kociebą, Dominikiem Lutostańskim, Łukaszem Matusikiem i niezwykle skutecznym Robertem Błońskim) i Dream Teamem Futsalu Bez Barier (złożonym z najlepszych zawodników Europejskiego SuperPucharu Bez Barier), które przyniosły wyjątkowe emocje i były niezapomnianym przeżyciem dla naszych zawodników.

Ambasadorzy turnieju, takie znakomite postacie jak Andrzej Strejlau (który zdecydował się zaszczycić nas swoją obecnością w #StudioBezBarier i opowiedzieć o swoich wrażeniach), Dariusz Dziekanowski, Michał Listkiewicz, Paweł Parus i Witek Serwacki, nie tylko dodali blasku wydarzeniu, ale przede wszystkim byli inspiracją dla wszystkich uczestników i obserwatorów. Ich obecność podkreślała znaczenie sportu bez barier oraz integracji społecznej poprzez sport. Wśród gości znaleźli się także m.in. Tomasz Maruszewski – Zastępca Prezesa Zarządu PFRON ds. Finansowych, Mirosława Siwek – Naczelnik ds. rozliczeń PFRON, Jarosław Karcz – Burmistrz Dzielnicy Włochy, Alicja Szatkowska – Prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, Agnieszka Macheta – Dyrektorka OSiR Włochy, Dominik Łysek – przedstawiciel naszego partnera Saller Polska, Mariusz Pawelec – ambasador Futsalu Bez Barier (który także znalazł czas, by wpaść do studia) czy Szymon Czeczko i Jarosław Gryckiewicz – dobre duchy naszego ruchu.

Europejski SuperPuchar Bez Barier nie tylko przyniósł sportowe emocje, lecz także był manifestacją wartości akceptacji i równości, kładącym nacisk na potrzebę integracji społecznej osób z różnymi wyzwaniami życiowymi poprzez sport. To wyjątkowe wydarzenie było nie tylko sportowym triumfem, lecz również wyrazem jedności, współpracy i inspiracji dla całej społeczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *